BİLİMSEL PROGRAM

Konsept: Sistemik Vaskülitler
 

15 EKİM 2021, CUMA

13.00-14.00 Otele giriş

14.00-15.45 Sözel bildiriler

Oturum Başkanları: Dr Gökhan Sargın, Dr Atalay Doğru

S1 - Hemoptizi ve akut böbrek yetmezliğine mpo anca pozitifliğinin eşlik ettiği multiple myelom vakası - Dr Ceren Demir

S2 - Sjögren sendromlu bir hastada eşlik eden kalsiyum pirofosfat dihidrat kristal birikimi hastalığına (cppd) bağlı akromiyoklaviküler eklem ganglionu - Dr Ali Karakaş

S3 - Behcet hastalığı ve esansiyel trombositoz birlikteliği - Dr Zeynep Dündar Ök

S4 - Atipik granülomatöz polianjit olgusu - Dr Tolgahan Akca

S5 - Granülamatöz polianjitis tek merkez sonuçları - Dr Derya  Akarken Bellekçi

S6 - Anca ilişkili vaskülitlerde alveolar hemoroji ile ilişkili faktörler - Dr Elif  Durak Ediboğlu

S7- Seronegatif artritli hastada yaygın değişken immün yetmezlik - Dr Hüseyin Baygın

S8- Aksiyel spondiloartritli hastalarda hastalık aktivitesi, yaşam kalitesi, fonksiyonel durum, omurga hareketliliği, topuk enteziti ve kıkırdak kalınlığı arasındaki ilişki: kesitsel bir çalışma - Dr Serdar Kaymaz

S9 - Senkop ve masif hemoptizi ile prezente olan intrakardiyak trombuslü  behcet hastası - Dr İdil  Kurut Aysin

S10 - Romatoloji hastalarının covıd-19 seyirleri – tek merkez deneyimi - Dr Merve Uçar

S11 - Entezit ilişkili artrit hastalarında ILAR ve ASAS sınıflama kriterlerinin performanslarının değerlendirilmesi - Dr Ümmüşen Kaya Akca

15.45-16.00 Kahve Arası

I. OTURUM: Romatolojide akılcı ilaç kullanımı

Oturum Başkanları: Dr Songül Çildağ, Dr Zevcet Yılmaz

16.00-16.30 Konvansiyonel sentetik DMARD’lar ve kortikosteroidler - Dr Vedat Gerdan

16.30-17.00 TNF inhibitörleri - Dr Özgül Soysal Gündüz

17.00-17.30 TNF inhibitörleri dışı biyolojik DMARD’lar - Dr Melike Kalfa Ersoy

17.30-18.00 Hedefe yönelik sentetik DMARD’lar - Dr Murat Yiğit

19.00- Akşam Yemeği

 

16 EKİM 2021, CUMARTESİ

08.45-09.00 Açılış: Dr Taşkın Şentürk

II. OTURUM: Sistemik vaskülitler-Genel Özellikleri

Oturum Başkanları: Dr Fatoş Önen, Dr Yasemin Kabasakal

09.00-09.30 Epidemiyoloji ve genetik: Türkiye’de ve dünyada - Dr Ömer Karadağ

09.30-10.00 Vaskülitlere yaklaşım ve sınıflandırma - Dr Mustafa Özmen

10.00-10.30 Vaskülitlerde laboratuvar ve ANCA - Dr Songül Çildağ

10.30-10.45 Kahve Arası

III. OTURUM: Küçük damar vaskülitleri-I

Oturum Başkanları: Dr Fahrettin Oksel, Dr Süleyman Özbek

10.45-11.15 Mikroskopik polianjit - Dr Veli Çobankara

11.15-11.45 Granülomatöz polianjit (Wegener's) - Dr Figen Tarhan

11.45-12.15 Eozinofilik granülomatöz polianjit (Churg-Strauss) - Dr Gökhan Keser

​12.15-13.30 Öğle Yemeği

 

IV. OTURUM: Küçük damar vaskülitleri-II

Oturum Başkanları: Dr Mehmet Şahin, Dr Vedat İnal

13.30-13.50 IgA (Henoch-Schonlein) vasküliti - Dr Gonca Karabulut

13.50-14.10 Kriyoglobulinemik vaskülit - Dr Gökhan Sargın

14.10-14.30 Hipokomplementemik ürtikeryal vaskülit - Dr Ali Taylan

14.30-14.50 Anti-Glomerüler bazal membran hastalığı - Dr Figen Yargucu Zihni

14.50-15.15 Kahve Arası

 

V. OTURUM: Büyük ve orta çaplı damar vaskülitleri

Oturum Başkanları: Dr Sedat Kiraz, Dr Göksal Keskin 

15.15-15.45 Poliarteritis nodosa - Dr Servet Akar

15.45-16.15 Takayasu arteriti - Dr Uğur Karasu

16.15-16.45 Dev hücreli arterit - Dr Fatoş Önen

16.45-17.00 Kahve Arası

 

VI. OTURUM: Zor vakalar

Oturum başkanları: Dr Servet Akar, Dr Pınar Talu

17.00-17.15 Olgu-1: Aydın Adnan Menderes ÜTF - Dr Merve Uçar

17.15-17.30 Olgu-2: Ege ÜTF - Dr Fatih Taştekin

17.30-17.45 Olgu-3: Dokuz Eylül ÜTF - Dr Yeşim Erez

17.45-18.00 Olgu-4: Pamukkale ÜTF - Dr Firdevs Ulutaş

18.00-18.15 Olgu-5: Muğla Sıtkı Koçman ÜTF - Dr Derya Akarken

18.15-18.30 Olgu-6: Katip Çelebi ÜTF - Dr Gülay Alp

 

19.00-Akşam yemeği

 

 

17 EKİM 2021, PAZAR

VII. OTURUM: Behçet hastalığı

Oturum Başkanları: Dr İhsan Ertenli, Dr Merih Birlik, Dr Önay Gerçik

09.00-09.30 Behçet hastalığı immünopatogenezi - Dr Ender Terzioğlu

09.30-10.00 Behçet hastalığı klinik özellikleri - Dr Timur Pırıldar

10.00-10.30 Behçet hastalığında güncel tedaviler - Dr İsmail Sarı

10.30-10.45 Kahve arası

 

VIII. OTURUM: Sistemik vaskülitler ve komorbidite

Oturum Başkanları: Dr Taşkın Şentürk, Dr Ender Terzioğlu

10.45-11.05 Vaskülitler ve gebelik - Dr Gerçek Can

11.05-11.25 Vaskülitler ve COViD-19 - Dr Dilek Solmaz

11.25-11.45 Vaskülit taklitçileri - Dr Taşkın Şentürk

11.45-12.00 Tartışma ve Kapanış

 

12.00-12.30 Otelden Ayrılış